Koty azjatyckie dymne krótkowłose – ich umaszczenie

Należy wiedzieć, że koty te mają umaszczenie pośrednie pomiędzy azjatyckimi cieniowanymi, a azjatyckimi jednomaścistymi. Składa się na nie biały podszerstek, uwarunkowany działaniem genu inhibiotora, i jednomaścisty włos okrywowy, kodowany przez allel maści innej niż aguti. Koty dymne występują we wszystkich maściach jednolitych, dopuszczalne są także ograniczenia maści zasadniczej, takie jak u burmskich. W rzeczywistości różnią się od kotów burmskich tylko białym podszerstkiem, ale cecha ta jest na tyle widoczna, że nie sposób pomylić tych dwóch ras. Sierść kotów dymnych jest także trochę dłuższa. U zwierzęcia w bezruchu podszerstek lekko prześwieca na krzywiznach ciała, a przy każdym ruchu kota widać jasne migotanie. Taki typ sierści uzyskuje się w drugim pokoleniu kojarzeń kotów dymnych.

Szampon dla kotów

Szampon dla kotów 250 ml

Poznajmy takie oto maści:

1). Maść czarna dymna – niekiedy trudno jest odróżnić kota dymnego sepia od zwyczajnej dymnego, ponieważ na kotach dymnych krótka sierść na miejscach, gdzie występują znaczenia, jest ciemniejsza. Koty czarne dymne nie mają znaczeń, jeśli byłyby, to zmieniałaby się także ich maść podstawowa, do ciemnobrązowej.

2). Maść czekoladowa dymna – chociaż koty azjatyckie z zasady nie mają wzoru aguti, to powinny być na nich widoczne pobłyski pręgowania, które powodują, że sierść ma wygląd batiku. Na głowie widać srebrzyste znaczenia, nadające kotu trochę zdziwiony wygląd; mogą też występować jaśniejsze okulary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *