KIEDY NALEŻY ODWIEDZIĆ PODOLOGA I DO KOGO SIĘ UDAĆ W WARSZAWIE

Podologia jest stosunkowo młodą dziedziną, łączącą w sobie elementy: kosmetologii, ortopedii, diabetologii, dermatologii oraz chirurgii a obejmuje wszelkie zabiegi wykonywane w obrębie stóp.

Jest to dziedzina zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz pielęgnacją stóp, także zabiegi mogą mieć charakter czysto estetyczny, bądź leczniczy. Niemniej jednak zadaniem podologa jest przede wszystkim przeprowadzenie zabiegów profilaktycznych oraz leczenie miejscowe wielu schorzeń związanych ze stopami. Do gabinetu podologicznego powinny zgłaszać się wszystkie osoby, którym zależy na zdrowym i pięknym wyglądzie swoich stóp, a w szczególności osoby zmagające się z uciążliwymi dolegliwościami. Zaniedbania w problemach ze stopami mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Podologia – czym się zajmuje?

Zacznijmy od przybliżenia czym jest podologia. Najogólniej rzecz ujmując można stwierdzić, że podolodzy zajmują się pielęgnacją oraz leczeniem stóp. Zabiegi podologiczne mogą bowiem obejmować zabiegi lecznicze związane z problemami takimi jak:

 • nadpotliwość stóp
 • grzybica
 • wrastające paznokcie
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • stopa cukrzycowa

Podologia to także zabiegi kojarzone z medycyną estetyczną, jednak nie wymagające czynności chirurgicznych. Wyróżnić można tutaj:

 • terapię pękających pięt
 • usuwanie odcisków
 • rekonstrukcję płytki paznokcia
 • leczenie paznokci dystroficznych (zniekształconych)
 • usuwanie modzeli oraz innych hiperatoz
 • masaż stóp

Podolodzy zmagają się nie tylko z częstymi problemami takimi jak wrastanie paznokci, grzybica, halluksy, odciski i kurzajki, ale również pomagają osobom z cukrzycą. Nie od dziś wiadomo bowiem, że są one narażone na niegojące się zranienia a nawet martwicę.

Gabinety podologiczne coraz częściej wykonują badanie stóp, które pozwalają na analizę chodu i równowagi, pomiary asymetrii ciała, szpotawości czy koślawości. Badania stóp pozwalają na ocenę kształtu stopy, w tym obecności zmian troficznych i hiperatoz. Wyniki badań mogą być podstawą do rzetelnej diagnozy i podjęcia dalszego leczenia. Badania stóp mają bardzo szeroki zakres, dlatego warto udać się do gabinetu, który ma kilka urządzeń, diagnozujących różne schorzenia czy dysfunkcje.

Jak przebiega zabieg podologiczny?

Odwiedzając podologa musisz być przygotowany/przygotowana, że nie tylko zapyta o dolegliwości oraz inne problemy dotyczące stóp, z jakimi się borykasz ale również poprosi cię o możliwość przyjrzenia się twoim stopom. Na podstawie obserwacji dobierze metody leczenia, które mogą ci pomóc. Ich zakres jest bardzo szeroki, warto jednak mieć świadomość, że większość z nich jest całkowicie bezinwazyjna oraz bezbolesna.

Musisz jednak liczyć się z tym, że poprawa nie nastąpi po jednej wizycie w gabinecie podologicznym i zabiegi trzeba będzie powtarzać. Poza tym podolog może skierować cię do lekarza specjalisty, szczególnie gdy problemy, z którymi się zmagasz są zaawansowane i wymagają poważnej interwencji a on sam nie posiada wykształcenia lekarskiego.

Na co warto zwrócić uwagę w gabinecie podologicznym?

Ważne, by osoba wykonująca zabieg miała zawsze na sobie rękawiczki i dbała o dezynfekcje zarówno stóp pacjenta, jak i swoich dłoni (pomimo założonych rękawiczek). Bardzo ważne, aby używane narzędzia (takie jak pilniki, waciki, patyczki, tarki) były jednorazowe, a wszelkie kosmetyki nakładane również jednorazowymi bądź zdezynfekowanymi szpatułkami.

Gdzie warto się wybrać do Podologa? Podolog Warszawa.

Jeśli mieszkacie w Warszawie, lub dojazd nie jest problemem, miejscem godnym polecenia jest gabinet DERMAPES. To specjalistyczne centrum podologiczno-medyczne, cieszące się dużym uznaniem w branży. Jest bardzo eleganckie, przytulne, ale przede wszystkim profesjonalne miejsce. Pracownicy spełniają wszystkie niezbędne warunki higieniczne oraz posiadają wysokie kwalifikacje, świadczące o ich kompetencji i umiejętnościach. Także jeśli interesuje Was naprawdę dobry podolog w dzielnicy Ursynów to Specjaliści z centrum Medycznego Dermapes są pierwsza opcją którą powinniście wziąć pod uwagę.